Search
Close this search box.

Alergija na polen

Alergije su pretjeran, nesvrsihodan i nespecifičan odgovor imunosistema na supstance ili stimuluse (alergene) koje inače ne bi trebalo da su štetne po organizam. Alergen može izazvati alergijsku reakciju kada dođe u dodir s kožom ili okom, kada je udahnut, pojeden ili ubodom unesen u kožu. Najčešći alergeni su: polen, grinje, kućna prašina, životinjska dlaka, hrana, aditivi u hrani i pićima, konzervansi. Alergeni iz hrane mogu uzrokovati smetnje vezane za digestivni sistem, ali i sistemske i kožne reakcije. Ubodi insekata, lijekovi i vakcine izazivaju sistemske i/ili kožne reakcije. Inhalacijski alergeni najčešće uzrokuju simptome na respiratornom sistemu i bolesti kao što su alergijski rinitis i astma.

Polenska zrna biljke proizvode kako bi se mogle razmnožavati, te spadaju u grupu inhalacijskih alergena. Kod alergičara, kontakt sa alergenima uzrokuje stvaranje antitjela IgE koja potiču otpuštanje upalnih supstanci u tijelu, poput histamina, što uzrokuje simptome. Alergija na polen obično počinje u martu i može trajati čak i do kraja oktobra. Rizik od alergije uzrokovane polenom ovisi o nekoliko faktora:

  • vrsti polena;
  • dužini polinacijske sezone;
  • broju polenovih zrna u zraku;
  • uslovima životne sredine (meteorološkim uslovima): temperatura, vlažnost, vjetar.

Alergija na polen se najčešće javlja kod djece ili u periodu adolescencije, ali postoji mogućnost i da se alergija razvije i u poznijoj dobi.

Na području Kantona Sarajevo proteklih nekoliko godina vrši se kontinuirani monitoring polena. Do sada je prikupljeno mnogo podataka o distribuciji polena kroz proces kvalitativno-kvantitativne analize polena. Stanovništvo Sarajeva je kroz sedmične izvještaje u proteklom periodu redovno informisano o koncentraciji polena. Broj polenovih zrna u m³ zraka koji uzrokuju probleme kod bolesnika nije isti za sve skupine polena. Kada su u pitanju trave, već manji broj polenovih zrna uzrokuje disajne probleme (preko 10/m³ zraka), dok kod korova problemi nastaju obično kada koncentracije pređe 50/m³ zraka. Izuzetak je polen ambrozije kod koje 20 do 30 zrna po m³ zraka uzrokuje pojavu alergijske reakcije.

Na osnovu dosadašnjih istraživanja koja su provedena, na području Kantona Sarajevo utvrđena su tri maksimuma koncentracije polena u zraku:

  • Polen drveća i grmova – maksimum koji se javlja u rano proljeće;
  • Polen trava – maksimum koji se javlja u rano ljeto;
  • Polen korova – maksimum koji se javlja u periodu ljeta i jeseni.

Za rano proljeće karakteristično je cvjetanje anemofilnih biljnih vrsta drveća i grmova, među kojima se izdvajaju lijeska (Corylus avellana), vrba (Salix sp.), joha (Alnus glutinosa) i brijest (Ulmus sp.). Nešto kasnije u proljeće alergiju izaziva breza (Betula sp.), bukva (Fagus sp.), hrast (Quercus sp.) i javor (Acer sp.). Ukoliko je godina toplija, alergiju u ovom periodu mogu izazvati livadske biljke, kao što je maslačak (Taraxacum officinale). Prave trave, kao što su medunika, rosulja, ljuljevi i vlasulje počinju cvjetati od maja, maksimum dostižu u prvom dijelu ljeta, a neke cvjetaju čak i do kraja septembra. Predstavnici ljetnih i kasnoljetnih alergenih biljnih vrsta su uglavnom zeljaste biljke, kao što su ambrozija (Ambrosia sp.), bokvica (Plantago sp.), kiselica (Rumex sp.), štir (Amaranthus sp.) itd.

Pri niskoj koncentraciji polena u zraku samo kod osoba koje su izrazito osjetljive će se pojaviti simptomatologija. Pri umjerenoj koncentraciji većina osoba osjeća simptome, dok kod visoke koncentracije polena u zraku sve osobe pokazuju simptome bolesti.

Simptomatologija alergije na polen

Polenske alergije javljaju se periodično i sezonski, vezano uz vrijeme cvatnje određenih vrsta biljaka i njihog polena u zraku (trave, drveće i korovi). Većinom je to u proljeće, ljeto i jesen. Najčešći oblik alergije je polenska hunjavica (sezonski alergijski rinitis). Polen u tijelo dospijeva preko očiju i disajnim putevima. Simptomi su crvenilo, svrab i suzenje očiju, svrab nosa, grla, često i  vansjkog uha, kihanje, curenje vodenastog sekreta iz nosa, začepljen nos (nosna kongestija), otežano disanje, urtikarija (crvenilo kože, dermatitis). Značajan broj bolesnika s alergijskim rinitisom ima pridruženi suhi kašalj, koji može biti posljedica slijevanja sekreta niz stražnji zid ždrijela iz gornjih disajnih puteva (tzv. postnazalni drip). Kod takvih bolesnika alergijski rinitis nije liječen i prelazi u hronični oblik upale sluznice. Osim toga, otok sluznice koja nastaje kao posljedica alergijske reakcije predisponira razvoju tzv. sekundarne bakterijske upale sinusa ili srednjeg uha. Često bude zahvaćena i sluznica sinusa, a mogu nastati tzv. nosni polipi koji dodatno otežavaju disanje. Bolesnici imaju učestale glavobolje u korijenu nosa, otežano disanje kroz nos, pojačano slijevanje sekreta niz ždrijelo i podražajni kašalj s iskašljavanjem bjelkastog sekreta.

Preporuke i mjere prevencije

Izbjegavanje alergena uvijek je bolje od pokušaja liječenja alergijske reakcije. 

Neke od preventivnih mjera kod osoba alergičnih na polen:

  • nošenje maske i sunčanih naočala prilikom izlaska iz kuće;
  • nakon boravka na otvorenom, pri povratku kući operite ruke, istuširajte se, operite kosu i presvucite odjeću, kako biste spriječili unošenje polena u prostor u kojem boravite;
  • najveća koncentracija polena je tokom jutarnjih sati, za vrijeme sunčanih i vjetrovitih dana, pa se u tim periodima ne preporučuje provjetravanje prostorija, kao ni provjetravanje vozila tokom vožnje;
  • pratiti izvještaje relevantnih institucija o stanju koncentracije polena u zraku;
  • koristiti polenski kalendar, jer je njegova svrha predviđanje početka polinacije, te njenog trajanja sa odstupanjima ±15 dana, što ovisi od meteorološkim uslovima datog područja;
  • izbjegavati svježe pokošenu travu;
  • za odlazak u prirodu izabrati dane nakon kiše, jer su tada koncentracije polena najniže u zraku;
  • ne sušiti odjeću na otvorenom za vrijeme visokih koncentracija polena;
  • redovno čistiti i četkati dlaku kućnih ljubimaca;
  • osobama koje tokom ranog proljeća (u vrijeme cvjetanja drveća) često pate od alergijskog rinitisa, preporučuje se da što više vremena provedu u visokoplaninskom području (iznad granice šume);
  • osobama koje su alergične na polen trava preporučuje se boravak u šumskim ekosistemima tokom ljetnog i ranojesenjeg perioda;
  • uzimati redovno terapiju propisanu od liječnika.
SimptomPrehladaGripaAlergija
Povišena tjelesna temperaturarijetkočestone
Kašaljrijetkodaponekad
Kratak dahrijetkodaponekad
Opšta slabostponekaddane
Glavoboljarijetkodaponekad
Bolovi u mišićimablagičestine
Kihanječestoponekadda
Grloboljačestoponekadne
Curenje iz nosaponekadponekadda
Olakšanje nakon primjene lijeka za alergijuneneda
Tabela 1. Razlike u simptomima

Izvori:

  1. CDC: Allergens and Pollen

https://www.cdc.gov/climateandhealth/effects/allergen.htm

  • Polenski kalendar alergenih biljaka Kantona Sarajevo

https://mkipgo.ks.gov.ba/sites/mkipgo.ks.gov.ba/files/2022 04/polenski_kalendar_i_brosura.pdf

  • Centar za ekologiju i prirodne resurse akademik Sulejman Redžić

http://www.pmf.unsa.ba/cep-sr/