Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo obilježio je Svjetski dan zdravlja (7. april) organizacijom stručnog skupa posvećenog savremenim javnozdravstvenim izazovima u velikoj sali Općine Stari Grad. Ovogodišnja globalna tema je bila „Zajedno za zdravlje. Stanimo uz nauku“. Događaj je okupio predstavnike Ministarstva zdravstva KS, Foruma mladih KS, zdravstvenih institucija, akademske zajednice, Općine Stari Grad i donosioce odluka, s ciljem jačanja međusektorske saradnje i promocije donošenja odluka zasnovanih na dokazima. Poseban fokus Zavoda bio je na kardiovaskularnom zdravlju mladih, kao rastućem javnozdravstvenom izazovu, imajući u vidu sve raniju pojavu faktora rizika povezanih sa savremenim načinom života, uključujući fizičku neaktivnost, nepravilnu ishranu i hronični stres.
U okviru obilježavanja organizovane su i promotivno-preventivne aktivnosti za građane. Ispred Ekonomskog fakulteta učenici Srednje medicinske škole „Jezero“ vršili su mjerenje krvnog pritiska, dok su zaposlenici Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo i Bohemse dijelili edukativne materijale i savjete o očuvanju zdravlja. Ove aktivnosti realizirane su s ciljem podizanja svijesti o značaju prevencije i ranog otkrivanja bolesti, posebno među mladom populacijom, te predstavljaju dio šireg javnozdravstvenog pristupa koji podrazumijeva aktivno uključivanje zajednice u unapređenje zdravlja.














