Search
Close this search box.

Održan Forum o HPV imunizaciji u Federaciji BiH: Ključna uloga epidemiologa Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo

Proteklog vikenda u Sarajevu je održan Forum o HPV imunizaciji u Federaciji BiH pod nazivom “Gdje smo danas i gdje želimo biti sutra?”, na kojem su učestvovali vodeći zdravstveni stručnjaci, analizirajući trenutni status imunizacije protiv HPV-a i definirajući smjernice za unapređenje programa vakcinacije.

Istaknuta uloga Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo

Forum je otvoren izlaganjem dr. Asafa Salčinovića, specijaliste epidemiologije iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, koji je govorio o HPV infekcijama i povezanim karcinomima. Tokom svog izlaganja, dr. Salčinović je naglasio ključnu ulogu vakcinacije u zaštiti od HPV infekcija, predstavljajući primjere uspješnih programa imunizacije iz drugih zemalja. Ove zemlje, koje već dugi niz godina sprovode imunizaciju protiv HPV-a, bilježe značajno smanjenje incidence karcinoma grlića maternice, što je potkrijepio mnogobrojnim primjerima i istraživanjima.

U okviru panel diskusije “HPV imunizacija – Gdje smo danas?”, značajnu ulogu imala je dr. Aida Pošković-Bajraktarević iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, koja je predstavila aktivnosti promocije HPV vakcinacije u Kantonu Sarajevo i iznijela pregled trenutnog obuhvata imunizacije.

Ključni zaključci Foruma

Na kraju Foruma, stručnjaci su usvojili niz preporuka za unapređenje HPV imunizacije:

  1. Kontinuirana edukacija i promocija – aktivnosti podizanja svijesti o HPV vakcinaciji trebaju se sprovoditi tokom cijele godine kroz ciljane kampanje i informativne programe.
  2. Jačanje multisektorske saradnje – efikasna imunizacija zahtijeva koordinirane napore vladinih institucija, zdravstvenog sektora, akademske zajednice i nevladinih organizacija.
  3. Unapređenje dostupnosti vakcinacije – osigurati što lakši pristup HPV vakcini kroz organizacione prilagodbe zdravstvenih ustanova i proaktivni pristup ka roditeljima i adolescentima.
  4. Bolja komunikacija unutar zdravstvenog sistema – jačanje saradnje između pedijatara, školskih i porodičnih ljekara te vakcinalnih centara kako bi se uklonile prepreke za imunizaciju.
  5. Edukacija zdravstvenih radnika – kontinuirano informisanje i stručno usavršavanje medicinskog osoblja kako bi se osigurao pozitivan stav i tačne informacije o HPV vakcinaciji.
  6. Rana detekcija raka grlića maternice – unapređenje skrining programa i povećanje dostupnosti preventivnih pregleda za sve žene.
  7. Ciljana komunikacija s javnošću – prilagođene kampanje koje će odgovoriti na specifične nedoumice roditelja, mladih i zdravstvenih radnika, temeljene na istraživanjima javnog mnijenja.
  8. Sinergija kroz zajedničke inicijative – saradnja svih aktera kroz platforme poput “Koalicije za zdravlje” može značajno doprinijeti uspjehu programa imunizacije.

Ovaj Forum je još jednom potvrdio važnost zajedničkog djelovanja svih relevantnih aktera u borbi protiv HPV-a i povezanih oboljenja. Stručnjaci su se složili da je dosljedna primjena svih nivoa prevencije – primarne, sekundarne i tercijarne – ključna za postizanje dugoročnih rezultata u zaštiti javnog zdravlja.