Search
Close this search box.

J.U. Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo obilježio Svjetsku sedmicu dojenja

Iako se Svjetska sedmica dojenja globalno obilježava u prvoj sedmici avgusta, JU Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo je u saradnji sa JU Zavod za zdravstvenu zaštitu žena i materinstva Kantona Sarajevo, Sedmicu dojenja 2024. godine obilježio u prvoj sedmici oktobra, odnosno u 40. sedmici u godini, što na simboličan način označava kraj trudnoće i početak dojenja.

Jedna od aktivnosti Zavoda za javno zdravstvo KS bila je, u okviru Škole za trudnice Zavoda za zdravstvenu zaštitu žena i materinstva KS (lokaitet Otoka i Skerlićeva), organizacija predavanja trudnicama o savremenim spoznajama o dojenju, a sa ciljem unapredjenja stava budućih majki o istom. Radionicama su pored trudnica prisustvovale i uposlenice Zavoda za zdravstvenu zaštitu žena i materinstva KS, te su iste bile koncipirane na način da su trudnice bile slobodne da sve nedoumice, brige ili pitanja u vezi sa dojenjem iskažu nama, zdravstvenim profesionalcima, a mi na iste damo odgovore i ohrabrimo majke da doje što duže, da ne sumnjaju u kvalitet svog mlijeka već da uživaju u rastu i razvoju djeteta.

Pričalo se o izuzetnom psihofizičkom doživljaju kod majki koje doje, s posebnim akcentom na psihičku stabilnost majke i djeteta, o tome da je majčino mlijeko je idealnog sastava, jer sadrži sve što je djetetu potrebno za zdrav razvoj, o značaju dojenja u prevenciji bolesti i zaštiti zdravlja majke i djeteta, te o činjenici da nije zanemariv ni praktični i ekonomski aspekt dojenja. Kada govorimo o praktičnom aspektu dojenja, govorimo o tome da majčino mlijeko je u svakom trenutku lako dostupno, idealne temperature, gotovo sterilno, te majka ne mora misliti o temperaturi mlijeka, pripremi bočica ili miješanju formule. Dojenje doprinosi i boljoj finansijskoj situaciji cijele porodice – nije potrebno kupovati bočice, sterilizatore za iste, niti skupo adaptirano mlijeko.

Izrađen je i promotivni materijal o benefitima dojenja za majku i djete, te materijal posvećen rušenju mitova o dojenju, i isti dostavljen Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, Općoj bolnici “Abdulah Nakaš”, te Zavodu za zdravstvenu zaštitu žena i materinstva KS, kako bi se distribuirao dalje prema ciljnim populacionim skupinama.

Aktivnosti na promociji dojenja, kao jednog od preduslova za zdraviju Planetu, neophodno je provoditi kontinuirano tokom cijele godine.

Ovogodišnja tema globalnog obilježavanja Svjetske sedmice dojenja je „Smanjenje razlika: podrška dojenju za sve“. Fokus je na preživljavanju, zdravlju i dobrobiti, s posebnim naglaskom na unapređenje podrške dojenju, kako bi se smanjile nejednakosti koje postoje u društvu, posebno u vrijeme vanrednih situacija i kriza.

Ključne poruke globalne kapmpanje su:

  • Cijenimo majke koje doje i osigurajmo im podršku koja im je neophodna.
  • Podrška dojenju neophodna je na svakodnevnom nivou, na svakom mjestu: od osoblja koje ima pozitivan stav prema dojenju u lokalnom kafiću, preko podrške zdravstvenih  profesionalaca, pa do promocije važnosti dojenja kroz rad izvršne i zakonoavne vlasti.
  • Trudnice imaju pravo izraziti nedoumice i pitanja u vezi sa dojenjem, a zdravstveni profesionalci su tu da na iste odgovore.
  • Neophodni su zakoni i politike koje će definisati porodiljska odsustva, kao i plaćeno pauzu za dojenje kada se porodilja vrati na posao. Dojilja se ne smije stavljati u situaciju da bira između porodice i posla.
  • Svi možemo i moramo pomoći da se žene osjećaju ugodno dok doje – bilo kada i bilo gdje.
  • Ograničiti marketing adaptiranim formulama, jer majčino mlijeko nema zamjenu.